G-B7N2H7TNZP
top of page

Sosyal Medyada Marka Bilinirliliği Nasıl Yaratılır?Marka bilinirliği markanın tüketicinin zihnindeki markanın imajını temsil eder. Değişebilen ama oluşması için zaman geçmesi gerekir. Markanın güçlü bir yapıtaşıdır. Marka bilinirliliğinin sosyal medyada oluşması sürecinde izlenmesi gereken birkaç adım bulunmaktadır.

Sosyal medyada marka yönetimi için bulunması gereken adımlar

Bunlar sırasıyla:


1. İçerik pazarlamaya odaklanmak

2. İnografik içerikler oluşturmak

3. Düzenli ve kaliteli sosyal medya paylaşımları oluşturmak

4. Yeniden pazarlama (remarketing) yapmak

5. İnfluencer pazarlamaya önem vermek

6. Dijital reklam kanallarını arttırmak,

7. Sosyal sorumluluk projeleri yürütmek

8. Kampanya ve etkinlikler düzenlemek


Bunları madde olarak değerlendirip yazabileceğimiz gibi aynı zamanda farkında olmadığımız ama aslında sürekli maruz kaldığımız şeylere odaklanmak bu süreçte yol gösterici bir haritamız olacaktır.

Markanın bilinirliliği için önemli olan şeylerden biri çalışanların ve reklam çıkanların markanın özelliklerini en iyi şekilde bilmesidir. Markayı ve fikirlerini özümsemek çıktılar olarak daha doğru ve tutarlı sonuçlar almamıza sebep olur.

Marka hitap ettiği kitleyi iyi bir şekilde bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Yenilikçi olmayacağı anlamına gelmez bu durum ama eğer marka için bir arz talep döngüsü varsa bunun üzerinden kalıcılığı arttırmak her zaman sağlıklı olacaktır.

Markanızın içinden geldiği kültürü ve hitap etmek istediği kültürü göz önünde bulundurup planlarınızı ve stratejilerinizi ona uygun yapmak daha doğru olacaktır. Müşteriyle samimi ilişkiler kuran markalar akılda kalan, her zaman elin gittiği markalar olarak kalır. Örnek vermek gerekirse eğer Coca Cola’nın her Ramazan çıkarttıkları örnek verebiliriz. Marka o ülkeden çıkmasa bile o ülkenin adetlerini, göreneklerini baz alarak reklam stratejisi ve marka planlaması oluşturmaktadır. Marka iletişim kurup müşteriyle bir kontak sağlamalıdır.

Sosyal medyanın gücünden yararlanıp doğru hedef kitle analiziyle ve doğru sosyal medya platformuyla içerik üretmek her zaman en çok görünen yöntemlerden biri olacaktır. Zamanın ve imkanların değişimine marka ayak uydurmalı, çağın gerisinde kalmamalıdır. Bu sayede kendini yeni kuşaklarda da tanınma imkanı sağlayarak varlığını devam ettirme imkanı sürdürür.

Birbirine çok fazla benzeyen, benzer işi yapan markaların arasındaki bilinirlilik açığını yaptıkları sosyal sorumluluk işleri ve reklam gelirleri belirlemekte. Müşteri ya da hedef kitle ne kadar çok görürse o kadar kafasında yer edinir. Sosyal sorumluluk projeleri gibi etkinliklerin olması ise o markayı tercih edecek müşteri için bir tercih unsuru olabilir. Aynı zamanda basında da iyi bir şekilde yer alabilir ve konuşulabilir.

Marka bilinirliliğin de önemli olan ulaşmak istediğiniz kitlenin aklında nasıl kaldığınızdır. Marka bilinirliliği ne kadar yükselirse marka değeri de o kadar artmış olacaktır. Markaya yatırım yapmak imaja yatırım yapmakla eşdeğer ve firmanın geleceği için büyük önem arz etmektedir.


KAYNAKÇA

Comments


bottom of page