G-B7N2H7TNZP
top of page

Renk MarkasıMarka Nedir?

Marka, marka bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.


Sınai Mülkiyet Kanunu markayı tanımlarken nelerin de marka olarak tescil edilebileceğini örnekleme yoluyla açıklamıştır. Burada işaret geniş anlamda kullanılmış olup olabilecek tüm sözcükler, söz dizileri, renklendirmeler, logolar, heceler, harfler, armalar, sayılar, üç boyutlu cisimler işaret olarak anlaşılmalıdır. Kişi adları, sözcükler şekiller, fotoğraflar ve resimler, harf ve sayılar, üç boyutlu cisimler, ses ve kokular marka olarak tescil edilebilir.


 


Renkler Markası Nedir?

Renkler her ne kadar SMK’de tescil edilebilir olarak belirtilmese de günümüzde örneği oldukça fazladır. Renkler kullanılan marka ile özdeşleşen ve onu yansıtan şekillerden biridir. Renk markasının özelliklerinden birisi de tüketicilerin zihninde güçlü bir yer etmesidir.


SMK ile birlikte renk markası başvurularındaki uygulamalar değişmiş “Pantone” kodları belirtilerek başvurunun renk markası için yapılabileceği mümkün kılınmıştır. Tescil formunda tescil edilmek istenen renk marka örneği ona ayrılan yerde mutlaka gösterilmelidir.


Renk markalarının tescilinin kabulü diğer markalarda da olduğu gibi ayırt edici özelliğinin bulunması gereklidir. Bunun yanında Türk Patent ve Marka Kurumu’nda tek renkten oluşan markalar için farklı, birden fazla renkten oluşan markalarda ise farklı değerlendirmeler yapılmaktadır. Diğer marka başvurularında da olduğu gibi ürün, hizmet ile kullanılan renk birbirini çağrıştırıyor ise, renklerin ürün veya hizmet için tanımlayıcı olduğu kabul edilir.


Renk markasını birçok işletme kullanmakla birlikte örnek olarak şunlar verilebilir:

  • Milka Moru

  • Coca-Cola Kırmızısı

  • Barbie Pembesi

  • UPS Kahverengisi

  • Tiffany Mavisi


Regis, marka başvuru ve tescil işlemlerinde danışmanlık verir.


Comments


bottom of page