G-B7N2H7TNZP
top of page

Koku Markaları

Güncelleme tarihi: 16 Eyl 2022Marka, ürün ve hizmetlerin kaynağını gösteren ve piyasadaki diğer ürün ve hizmetlerden ayırt edilmesini sağlayan işarettir. Markalar ilgili marka ve patent otoritesi nezdinde tescil edilmek suretiyle korunur. Marka denince her ne kadar akla kelime, şekil, harf ve logolar gelse de; pek çok işaret marka olabilir.


6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nun 4.maddesi uyarınca, “Bir teşebbüsün mallarının veya hizmetlerinin diğer teşebbüslerin mallarından veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlaması ve marka sahibine sağlanan korumanın konusunun açık ve kesin olarak anlaşılmasını sağlayabilecek şekilde sicilde gösterilebilir olması şartıyla kişi adları dâhil sözcükler, şekiller, renkler, harfler, sayılar, sesler ve malların veya ambalajlarının biçimi olmak üzere her tür işaretten oluşabilir.” Dolayısıyla, kokular da sicilde gösterilebildiği ölçüde marka olarak tescil edilebilir.


Kokular, genellikle notalarını göstermek suretiyle başvuru konusu yapılır. Örneğin, odunsu notalar ve limon-şeftali tonları içeren bir vücut losyonu, ayırt edici olduğu ölçüde, koku markası olarak tescil edilebilir. Ünlü oyun hamuru markası Play-Doh Amerika Patent ofisi nezdinde koku markasına sahiptir.Regis Patent ve Hukuk Teknolojileri, marka yaratmanızda yardımcı olur ve markalarınızın başvuru ve tescil süreçlerini yürütür. Türkiye’de ve yurtdışındaki marka başvurularınız için regispatent.com


Comments


bottom of page