G-B7N2H7TNZP
top of page

E-Ticarette Tasarımın Önemi

Güncelleme tarihi: 1 Kas 2021Teknolojinin gelişmesi ile internet hayatımızda büyük bir konuma yerleşti. İnsanlar günümüzde çoğu ihtiyacını online alışveriş yoluyla karşılıyor. Bundan dolayı da firmaların satışlarını artırmak için web tasarımlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Tasarımlar bir vitrin gibidir. Ne kadar sade ve zarif olursa, hedef kitlenizin ilgisini o kadar çok çekersiniz. Sayfanızı ziyaret eden hedef kitleyi uzun süre tutabilmek için web tasarımınına özen göstermelisiniz. İlgi çekici ürünlerinizi ana sayfada sergilemek hedef kitlede merak uyandırır. Böylece onların ürüne ve sepete gitmelerini sağlayabilirsiniz.

Tasarımda kullanılan bilgiler, tasarımdaki yazı stili, tasarımda öne çıkan renk seçimleri, başlık-alt yazı, menü vb. Kullanımı tamamen orijinal olmalıdır. Tasarımla ilgili bir alanda faaliyet göstermiyor olsanız bile, rakiplerinizle en büyük online farkı yaratmanız gerekiyor. Müşterileriniz sizi ve rakiplerinizi aynı anda kontrol ediyor olabilir, web sitenizin tasarımı iş kimliğinizi oluşturur ve potansiyel müşterileriniz tasarım aracılığıyla kimliğinizi algılar. Bu nedenle sayfanızı ziyaret eden müşterileri harekete geçirebilecek temalar, görseller, metinler ve videolardır.

E-Ticarette tasarımın özgün olması, ürünlerinizin de farklılaşan noktalarını öne çıkarmanızı sağlayacaktır:

“Gelişmiş teknolojilerde öne çıkmış olan projeler sadece yaptıkları işlerin içeriğine değil o proje için hazırlanmış tasarımların özgünlüğü ile nitelendirilebilir. Online tasarımlar kullanıcıyı direkt etkileyeceği için en ufak unsurların bile özgün olması gerekmektedir. E-Ticaretin etkili olabilmesi için tasarımlar tamamen kendinize göre olmalı farklı firmalardan alıntı yapmadan size yönelik sizin cümlelerinizi sizin fikirlerinizi öne çıkaran düşünceleri ele almış niteliklere sahip olmalıdır” (e-ticarette tasarımın önemi, 1).

İfade sanatı ve tekniği olan tipografinin hakimiyetini kurmanız gerekiyor. Web sitesinde geçirilen süreyi müşteri memnuniyetine zarar vermeyecek şekilde ayarlamak gerekir. Bazen aradığımız basit işlem için bile birçok yere girmemiz istenecektir. Bir kullanıcı olarak bu durumdan kendinizi rahatsız hissedeceksiniz. Bu nedenle olabildiğince sade bir içerik ve onunla uyumlu bir tasarım hazırlamakta fayda var.


Kaynak:

Comments


bottom of page