G-B7N2H7TNZP
top of page

Amazon Tracking Özelliğiİzleme (Tracking) ile Müşterinin A-to-z Guarantee Claim’inin Otomatik Doğrulanması


01 Aralık 2021'den itibaren, müşteri talepleri otomatik olarak doğrulanacak ve Amazon'un sipariş onayı sırasında sağlanan takip bilgilerini kullanarak paket teslimatını doğrulayabileceği belirli senaryolar için sizin adınıza para iadesi teklif edilecek. Bu güncelleme, siz ve müşterileriniz için A-to-z Guarantee Claims deneyimini daha basit hale getirecektir.


Taleplerin otomatik olarak doğrulanması, mevcut A-to-z Guarantee Claims politikalarını değiştirmez.


Daha fazla bilgi edinmek için aşağıda belirtilen sıkça sorulan soruları okuyabilirsiniz.


Bu güncelleme A-to-z Guarantee Claims deneyimimi nasıl optimize edecek?


Amazon’da teslimat sorunlarıyla ilgili müşteri mesajlarına 48 saat içinde yanıt vermeniz, sorunu incelemeniz, izlemeyi doğrulamanız ve sipariş tutarını (uygunsa) müşteriye iade etmeniz gerekir. 48 saat içinde yanıt vermezseniz, müşterinin A-to-z Guarantee Claims talebinde bulunma olasılığı daha yüksektir; bu da, hesap sağlığınızı veya Order Defect oranınızı olumsuz yönde etkileyecek bir hesap borçlanmasına neden olabilir.


Otomatik doğrulama güncellemesi, geçerli bir talebi doğrulamak için gereken süreyi ve çabayı azaltacaktır. Seller Central'a girilen takip bilgileri müşteri talebinin geçerli olduğunu gösterirse, para iadesi yapılır. Haksız talep riskini azaltmak için talebi doğrulamak için “Tracking” kullanılır.


Müşteri A'dan Z'ye Taleplerinin otomatik olarak doğrulanması nasıl çalışır?


Teslimat kanıtı kullanılarak otomatik olarak doğrulanacak A-to-z Guarantee Claims şunları içerir:

· Takip sistemi, paketin reddedildiğini ve size iade edildiğini gösterir: Bir müşteri bir paketi teslimat sırasında reddederse ve paketin size iade edildiğini gösteren takip bilgisini alınırsa, müşteriye otomatik olarak ücret iade edilir ve talep tutarı hesabınıza kesilir. Bu durum hesabınızın durumunu olumsuz yönde etkilemez.


· İzleme panelinde, paketi gönderim tarihine kadar göndermediğinizi gösterir: Paketi, beklenen gönderi tarihine kadar göndermediyseniz veya gönderiyi Seller Central'da onaylamadıysanız, müşteriye otomatik olarak geri ödeme yapılır ve hesabınıza borç Hesap sağlığınızı veya Sipariş kusur oranınızı etkiler.· İzleme, ürünün teslim edilemediğini gösteriyor: İzleme bilgileri paketin teslim edilemediğini gösteriyorsa, müşteriye otomatik olarak para iadesi yapacağız ve talep tutarını hesabınızdan borçlandıracağız. Hesap sağlığınızı veya Sipariş kusur oranınızı (Order Defect Rate) etkilemez.


Not: Müşterinin talebi takip bilgileri aracılığıyla doğrulanamazsa, müşteri Amazon’a konuyla ilgili bir talepte bulunmadan önce satıcıyla iletişime geçmelidir. İadelerle ilgili sorunlar için de yine müşteri ilk etapta satıcıyla iletişime geçmelidir.
Amazon A-to-z Guarantee Claim’I benim adıma çözerse nasıl bilgilendirileceğim?

Eğer Amazon sizin adınıza bir talep kararı verirse ve sizin adınıza bir geri ödeme yaparsa, nedenini açıklığa kavuşturmak için size bir onay e-postası gönderir.


A-to-z Guarantee Claim kararına nasıl itiraz edebilirim?


30 gün içinde itiraz hakkınız bulunmaktadır. A-to-z Guarantee Claim kararı onay e-postası, karara itiraz etme adımlarını içerir veya itirazlarınızı doğrudan Manage A-toZ Claims sayfasından gönderebilirsiniz. Claim’in yeniden değerlendirilmesi için Amazon’a kanıt sağlamanız gerekir, örneğin, ürününüzün müşteriye teslim edildiğini kanıtlayan bir belge olabilir.


Eğer Satın Alma Hizmetlerini (Buy Shipping Services) kullanır ve ürünleri zamanında gönderirsem A-to-z Guarantee Claim’den kaçınabilir miyim?

Nakliye Hizmetlerini Satın Al'ı (Buys Shipping Services) kullanırsanız, mevcut A-to-z Guarantee Claim politikaları geçerli olacaktır. Ürünleri zamanında gönderirseniz ve Alıcı-Satıcı mesajına(Buyer-Seller Message) 48 saat içinde yanıt verirseniz müşteri bir şikayet oluştursa bile A-to-z Guarantee Claim’den etkilenmezsiniz.


Kargo şirketinizin siparişin son gönderim tarihinden önce bir teslim alma taraması yapmasını sağlarsanız, Amazon A-to-z Guarantee Claim maliyetini karşılar ve kusurlu Sipariş oranınızı etkilemez.


Müşterilerin artık A-to-z Guarantee Claim bulunmadan önce bana ulaşması gerekmiyor mu?


İzleme, ürünün teslim edilemediğini veya size iade edildiğini gösteriyorsa, müşterilerin A-to-z Guarantee Claim’I oluşturması için sizinle iletişime geçmesi gerekmeyecek ve müşteri talebi kabul edilecektir. Karara katılmıyorsanız, her zaman temyiz mekanizmasını kullanabilir ve teslimat kanıtı sunabilirsiniz.


Bir ürünün kargo şirketi tarafından kaybolması veya hasar görmesi nedeniyle A-to-z Guarantee Claim talebinde bulunulursa Kusurlu Sipariş Oranım (ODR) nasıl etkilenir?

Bir ürün kargo şirketi tarafından kaybolur veya hasar görürse ve takibi dahil ettiyseniz, takip sizin kusurlu olmadığınızı gösterecek ve kusurlu Sipariş oranınız etkilenmeyecektir.


Nakliye masrafları için nasıl geri ödeme alabilirim?

A-to-z Guarantee Claim itirazında bulunabilir ve yeniden stoklama ücreti talep edebilirsiniz.


Kaynak: Amazon Seller Central

Comments


bottom of page