G-B7N2H7TNZP
top of page

Amazon Aggregator İş Modeline Yatırımcıların İlgisiAmazon Aggregator firmaları, Amazon pazaryerinin sunduğu çeşitliliği, Amazon’da yer alan üçüncü taraf markalarını (“Third Party”) devralıp, bir portföy içerisinde yaratılan sinerji ile bunları kâr eder biçimde optimize etmeye dayanan katma değerli bir iş modeli altında değerlendirmeyi başararak kısa sürede yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarmışlardır.Amazon Third Party Endüstrisinde Rekabet


Amazon Third Party endüstrisi oldukça parçalanmış olsa da, büyüyen Amazon M&A pazarı, henüz ilk aşamalarında olduğu için rekabette yoğunlaşma (“concentration”)” halen fazladır. Bugüne kadar gerçekleşen satın almaların çoğu Amazon Aggregator firmaların sadece %18'i tarafından yapılmıştır. Birçok Amazon Aggregator, 2020'de, pandeminin tam ortasında kurulmuş ve henüz çok fazla satın alma işlemi gerçekleştirmemiştir. Ancak, birçok yeni Aggregator, bir dizi yatırımcıdan önemli yatırımlar almayı başardı. Bu da Amazon Birleşme ve Satın Alma pazarında daha fazla Aggregator firma ve çarpanların daha da artması anlamına gelecektir.Amazon Aggregator Firmalarına Son Dönemde Gerçekleşen Yatırımlar


Marketpulse verilerine göre, Amazon Aggregator firmaları toplamda 10 milyar ABD Doları üzerinde sermaye toplamayı başarmıştır.Yalnızca Eylül, Ekim ve Kasım aylarında dahi seçili Amazon Aggregator firmalarına gerçekleşen yatırımlar aşağıdaki tablodaki gibidir:Amazon Aggregator firmalara sermaye akışının halen devam ediyor oluşu, Amazon pazarının ne denli ciddi bir yatırım alanı olduğunu doğrular niteliktedir.

Sonuç olarak, 2021 yılı itibariyle sektörün devlerinden Thrasio 3.4 milyar ABD doları, Perch 908 milyon ABD doları, Berlin Brands Group ise toplamda 1.3 milyar ABD doları yatırıma ulaşmayı başararak en çok yatırım alan ilk üç aggregator firma olmayı başarmıştır.

Bunun yanında sektöre yeni katılan Aggregator firmalar da yine dikkat çekmektedir. Bunların yanısıra sektöre nispeten sonradan giriş yapan Foundry gibi firmalar da eriştikleri yatırımlarla iş modelinin karlılığının kurumsal ve bireysel yatırımcılar nezdinde kanıtlandığını ortaya koymaktadır.


Kaynakça:

[1] https://www.marketplacepulse.com/acquirers

[2] https://www.ft.com/content/ce4bae3b-4ec2-4590-af7d-dbdccafda545

Comments


bottom of page